top of page

KONZERVANTY V KOZMETIKE

Dnešná téma, PARABÉNY... PREČO?

Pretože v nás toto slovo vyvoláva strach, nedôveru a odmietnutie. Málokto však vie, že ako sa dá jablko popísať Éčkami, aj za parabénmi sa môžu ukrývať rôzne rastliny a plodiny.

 

ZÁKLADNÁ VLASTNOSŤ PARABÉNOV

Parabény majú vlastnosť bezfarebnej látky bez chuti a zápachu. Sú biologicky účinné v neutrálnom a mierne zásaditom prostredí so širokým antimikrobiálnym spektrom. Práve preto sa v kozmetickom priemysle využívajú výhradne ako konzervačné látky. Ich koncentrácia v kozmetických prípravkoch sa pohybuje od 0,1-0,3%.

Parabén ako konzervant
 

KTORÉ KOZMETICKÉ VÝROBKY OBSAHUJÚ PARABÉNY?

Mydlá, šampóny, sprchové gély, telové krémy, pleťové krémy, makeupy, dezodoranty, antiperspiranty, zubné pasty, opaľovacie krémy a mnoho ďalších.

Parabény sú prakticky netoxické u ľudí s normálnym typom kože, avšak pri aplikácii na poranenú alebo poškodenú pokožku môžu spôsobiť jej senzibilizáciu a následne aj dermatitídu. (Výskyt podráždenia alebo preukázaných alergií je cca 0,5 %, čo predstavuje omnoho menšie riziko ako u iných potravinových alebo látkových alergií.)

Niektoré štúdie na laboratórnych zvieratách vyslovujú podozrenie, že nemetabolizované parabény majú slabú estrogénnu aktivitu a narúšajú endokrinný systém ľudského tela. Vplyv parabénov na výskyt rakoviny prsníka, spojený s podobným pôsobením ako ženský hormón estrogén, nebol však jednoznačne preukázaný. (Naopak bolo preukázané, že estrogénny účinok parabénov je až 100000-krát slabší než napr. u fytoestrogénov bežne obsiahnutých v mnohých prírodných potravinách.)

 

SME POHORŠENÍ?

Verte, existujú dobré dôvody, prečo sa parabény používajú ako kozmetické konzervačné prostriedky. Sú lacné a efektívne.

Všeobecne môžeme tieto konzervanty rozdeliť podľa pôvodu na:

  • prírodné,

  • prírodne identické (vyrobené umelo, ale ich zloženie je rovnaké ako u prírodných),

  • syntetické (v prírode sa nevyskytujú, alebo sa vyskytujú v nepatrnom množstve).

syntetické parabény

SYNTETICKÉ PARABÉNY...

Mnohí výrobcovia pridávajú parabény do kozmetiky pre zachovanie minimálne troch mesiacov životnosti. Zabíjajú všetky baktérie, ktoré by mohli vstúpiť do produktu.

Ak tieto chemické látky dokúžu zabiť bakteriálne bunky, čo robia s kožnými bunkami? Používanie parabénov ako syntetickej ingrediencie je biokumulatívne, t.z., že sa v našom organizme akumulujú a telo ich nevie spracovať.

prírodné parabeny

PRÍRODNÉ PARABENY...

Z chemického pohľadu ide o alkylestery kyseliny 4-hydroxybenzoovej a ich soli.

Vedec Banfield 1. Tomaszewski preskúmal 122 druhov rastlín, ktorých sa kyselina 4-hydroxybenzoová a jej deriváty bežne vyskytujú. Ktoré to sú? Jačmeň, jahody, čierne ríbezle, broskyne, mrkva, cibuľa, kakaové bôby, vanilka, hrozno, extrakt z kvasníc a mnoho ďalších.

Vedeli ste o tom, že krém, ktorý si natierame na tvár by mal byť aj jedlý?

Určite nie som jediná, ktorej deti z čistej zvedavosti ochutnali krém... aké boli reakcie? Ako reagovalo bruško a pokožka na túto úsmevnú príhodu?

 

Parabeny nie sú tým najväčším strašiakom v kozmetologickom priemysle. Napriek tomu je vhodné prečítať si informačnú etiketu na zadnej časti produktu. Dostupné a bezpečné prírodné alternatívy ako napr. grapefruit seed extract (extrakt z grepových jadierok), grape seed extract (extrakt z jadierok hrozna) alebo tocopherol (vitamín E) sú vhodnými prírodnými konzervantami.

Príjemné čítanie... Vaša Lucka