top of page

DENNÁ DVANÁSTKA


Urobte si zábavu ako ja z denného menu potravín, ktoré by ste si mohli zaradiť do svojho každodenného stravovacieho plánu. Okrem toho to veľmi zjednoduší nákup potravín.
DENNÁ DVANÁSTKA

STRUKOVINY

Strukoviny spájajú v sebe zložky zeleniny a zároveň majú veľký obsah bielkovín. Sú bohatým zdrojom proteínu, železa a zinku, čo by sme mohli očakávať od iných bielkovinových zdrojov, napríklad mäsa. Strukoviny zároveň obsahujú živiny, ktoré sú charakteristické pre rastlinnú ríšu, vrátane vlákniny, kyseliny listovej a draslíka. Poskytujú nám to najlepšie z obidvoch skupín, pritom majú len malý obsah nasýtených tukov a sodíka, a navyše, neobsahuje žiaden cholesterol.


Za strukoviny považujeme všetky druhy fazule, sóju, hrach, cícer a šošovicu...

Je odporúčané konzumovať celozrnné obilniny a strukoviny v každom hlavnom jedle.


Do jedálnička zaraďujeme tri porcie , pričom jedna porcia predstavuje napríklad 1/4 šálky hummusu alebo fazuľového dipu, 1/2 šálky napríklad varenej fazule alebo 1 šálka čerstvého hrášku či šošovicových klíčkov.


 

BOBUĽOVINY


Bobule poskytujú potencionálnu ochranu proti rakovine, podporujú obranyschopnosť organizmu, chránia pečeň a mozog. Molekulové charakteristiky, ktorým bobule vďačia za svoje pestré, žiarivé farby, spôsobujú ich antioxidačné pôsobenie.

Antioxidačné vyjadrenie bobuľovín:

  • šálka jahôd 310 jednotiek,

  • brusnice 330 jednotiek,

  • maliny 350 jednotiek,

  • čučoriedky 380 jednotiek (divorastúce čučoriedky môžu obsahovať dvakrát viac jednotiek),

  • černice 650 jednotiek

Do bobuľovín zaraďujem ďalej hrozno (hrozienka), čerešne, morušu, višne, goji...


Porcia bobuľovín je 1/2 šálky čerstvých alebo mrazených plodov alebo 1/4 šálky sušených. Ostatné ovocie za porciu považujeme 1 šálku nakrájaného ovocia alebo 1/4 šálky sušeného ovocia.

 

K bežným druhom hlúbovej alebo listovej zeleniny patrí brokolica, kapusta, kučeravý kel a ružičkový kel...


Odporúčaná 1 porcia hlúbovej zeleniny denne je 1/2 misky.

Porcia ostatných druhov zeleniny predstavuje 1 šálku surovej listovej zeleniny, 1/2 šálky inej surovej či varenej zeleniny. Extra bonusom pre zdravie je 1/4 šálky sušených húb.

 

Do svojho denného jedálničku by sme mali zaradiť okrem jednej lyžičky kurkumy či byliniek aj 1/4 šálky orieškov a lyžičku mletých ľanových semien.

KURKUMA, ČIERNE KORENIE, ŠKORICA - kombinácia týchto skvelých korenín spolu s KOKOSOVÝM olejom znásobuje antioxidačnú úroveň, čo výrazne podporuje vstrebávanie sa bioaktívnych blahodarných zložiek do organizmu.
 

Za porciu celozrnných obilnín môžeme považovať 1/2 misky ovsenej kaše, varených obilnín ako ryža (vrátane pseudoobilnín ako amarant, pohánka či quinoa), varených cestovín alebo kukuričných zŕn, jedna tortila alebo krajec celozrnného chleba.

 

Prosím, považujte túto stravovaciu stratégiu za jednu z možností. Ak to bude pre vás to pravé, budem rada. Ak nie, verím, že objavíte množstvo iných spôsobov, ako využiť tieto poznatky, aby vám zlepšili a predĺžili život.


S láskou, Vaša Lucka! @nuluciame, inšpirovaná knihami a zdravím zvnútra.

bottom of page